Pizzaiolo, prawdziwie włoski fach!

Kim jest Pizzaiolo ? W dosłownym tłumaczeniu po prostu: piekarz w pizzerii. Jednak kryje się za tym coś więcej, wielowiekowa tradycja oraz prawdziwy bardzo wymagający lat nauki i doświadczenia fach, który w niektórych regionach Włoch wiąże się z dużym uznaniem społeczeństwa.

Od ucznia do prawdziwego maestro

 

Posłużę się przykładem. Pizzaiolo z którym mamy przyjemność obecnie pracować posiada ponad 15 letnie doświadczenie w swoim zawodzie zdobyte właśnie w NEAPOLU. W znanej pizzerii zdarzają się dni w których wypiekane jest ponad 1000 pizzy, więc niezbędny jest sprawny podział obowiązków między kucharzami: na osobę która rozciąga ciasto, robi topping a finalnie wrzuca pizzę do pieca i bierze odpowiedzialność za dobrze wypieczony produkt. Pizza zawsze musi wyjść do klienta – nie ma miejsca na wtopy. Na piecu z temperaturą ponad 400 stopni nauka trwała 3 lata aby przejść na stanowisko bardziej doświadczonego kolegi pracującego z zamówieniami i MENU.

 

Tradycja 

 

Pizza jako potrawa znana od dawna zyskała popularność w późniejszym XIX wieku za sprawą otwarcia pierwszej Pizzerii w Neapolu. Zaczęło powstawać wiele wyspecjalizowanych lokali w których niezbędni byli piekarze. Do dnia dzisiejszego stała się prawdopodobnie jednym z najpopularniejszych Włoskich dań. Oczywiście w zależności od regionu Włoch, a później reszty świata powstały różne odmiany pizzy, jednak aby przygotować samodzielnie prawdziwą Pizzę niezbędna jest spora wiedza na temat mąki, wyrabiania i procesu wyrastania ciasta, oraz profesjonalny piec z temperaturą sporo ponad 350 stopni. Ponadto doświadczenie, trening i wprawa w odpowiednim rozciąganiu ciasta i pieczeniu najlepiej przy ogniu. 

 

Warunki pracy

 

Praca w zawodzie Pizzaioli to bardzo wymagający zawód. Specjalizacja potrafi cieszyć się dużym uznaniem nie tylko ze względu na radość jaką daje Pizza ale również na dość trudne warunki pracy przy wysokich temperaturach czy unoszącej się w powietrzu mące. Jest to praca wymagająca dużego skupienia podczas pieczenia pizzy, która w piecu jest często niecałe 2 minuty a do komory potrafi wejść jednocześnie 5 czy 7 placków! Do tego każdą należy po chwili obrócić aby zostały równo wypieczone od strony żarzącego się drewna. Chwila nieuwagi i produkt idzie do kosza a w ekstremalnych przypadkach restauracji unosi się dym zwęglonego ciasta. 

Przygotowanie ciasta i pozostałych składników to także wymagająca wiedzy piekarniczej prawdziwa sztuka i odpowiedzialność! W przypadku pizzerii z dłuższym czasem dojrzewania ciasta pizzaiolo musi umiejętnie planować produkcję ciasta w oparciu o zapotrzebowanie w kolejnych dniach. Wszystkie komponenty muszą być świeże i wysokiej jakości.

Aby podkreślić jak szeroki zakres obowiązków obejmuje pracę prawdziwych Pizzaioli wspomnę z własnego doświadczenia że w pizzeriach z piecami opalanymi drewnem, często do obowiązków należy również przygotowanie i ułożenie schnącego drewna czy pocięcie go na mniejsze kawałki przed wrzuceniem do komory z ogniem.

 

Pizza to pasja

 

Znam Pizzaiolo którzy próbowali swoich sił w innych zawodach lub dziedzinach gastronomii, ale cytując wielu z nich pizza to potrawa która po prostu jest w sercu. Często z pizzą wiąże się ogromna pasja i radość. To styl życia.

Pizzaiolo to zawód z którego można być dumnym, doskonalić swój produkt, technikę, kartę MENU latami. Można przychodzić do pracy z uśmiechem i cieszyć się oglądając każdą upieczoną pizzę 🙂

Zresztą, czy znacie inną tak popularną, wspaniałą, doskonałą potrawę?

 

 

NAPISZ DO NAS

E-mail
Translate »