ser Mozzarella ( Fior di latte oraz Buffala )

Mozzarella to świeży, rozciągany twaróg typowy dla regionu Kampania. Termin „mozzarella” pochodzi od „mozzare”.

Produkcja polega na ręcznym krojeniu rozciągniętego twarogu uzyskanego w fazie przetwarzania. Początkowo mozzarella była produkowana wyłącznie z mleka bawolego; później używano również mleka krowiego, dzięki czemu przyjęło ono nazwę „fior di latte”.

Do uzyskania 1 kg mozzarelli potrzeba około 10 litrów mleka. Mozzarella z certyfikatem d.o.p. (chroniona nazwa pochodzenia) jest produkowana wyłącznie z mleka bawolego w prowincjach Caserta i Salerno.
Rozmiary mozzarelli wahają się od 50 gramów do słynnej „bomby”, która może osiągnąć nawet 2 kg. Kształty mozzarelli mogą się różnić, uzyskując w ten sposób „kąski”, „wiśnie” i „warkocze”.

Mozzarella di Buffala z Kampanii jest serem lekkostrawnym o obniżonej zawartości laktozy i cholesterolu. Jest bogata w białko i ma umiarkowaną zawartość tłuszczu. Wysoka zawartość wapnia, fosforu i witamin sprawia, że ​​jest to pożywienie bogate i niezwykle autentyczne. Aby w pełni docenić jej walory, mozzarellę należy spożywać w temperaturze pokojowej. Jak wspomniano powyżej, dobra pizza powinna być przygotowana z mozzarellą bawolą; Jednak ze względu na wysokie koszty, mozzarellę bawolą można zastąpić dobrą „fior di latte”. Optymalna mozzarella do pizzy to klasyczna, znana wszystkim 100 gramowa porcja przechowywana w wodzie.

Brak profesjonalizmu i potrzeba utrzymywania niskich kosztów pizzy sprzyja produkcji wyrobów spożywczych o niskiej jakości do produkcji pizzy. Słynne „bochenki” są często przygotowywane z topionych serów i nie mają nic wspólnego z mozzarellą, zaprojektowaną z myślą o długich czasach pieczenia w piekarniku.

NAPISZ DO NAS

E-mail
Translate »